Dveře strachu – co je za nimi

Už se vám někdy stalo, že jste se báli něco udělat?
Jelikož to nešlo jinak, tak jste sami sebe překonali, vystoupili ze svého pohodlí, překročili svou komfortní zónu a ono to nakonec vše dobře dopadlo. A co víc. Ještě jste z toho měli vcelku dobrý pocit a uvědomili si, že to nebylo tak strašné a že vás to vlastně docela bavilo.

Myslím, že to známe každý.

Jen si na takové situace potřebujeme vzpomenout a uvědomit si, že náš strach, který máme na počátku, tak je jen výplodem naší mysli a není potřeba mu zas až tak věřit.
Pokud k tomu budete mít i informace o tom jak funguje náš mozek a že strachy jsou nám díky našemu plazímu a limbickému mozku přirozené, tak můžete své strachy zvládat mnohem lépe. Pomůže vám s tím naše nejmladší část mozku – nekortex, kterou si můžete představit jako dirigenta. Když neokortex ví, na co se má soustředit a čemu věnovat pozornost, tak on pak utiší právě ty ostatní části mozku, které nám posílají strachy.
Co tím vším chci říci?

Strach je signál…

Upřímně si myslím, že každý náš strach je pro nás jakýmsi SIGNÁLEM. Signálem, která nás upozorňuje:
  • na co se máme podívat
  • čemu potřebujeme věnovat pozornost
  • co si žádá naše uvědomění a pochopení
Pokud totiž sebereme odvahu a vydáme se prozkoumat, co je ukryté za strachem, tak vždy objevíme něco nového. Je však potřeba jít více do hloubky a nebát se prohlídnout skrze závoj iluzí, který často kolem sebe máme. Je to takový výlet do našeho vnitřního světa, který nám pomůže nejen uvědomit si náš strach, jeho podobu a sílu, ale také ho pochopit a zpracovat.
Možná se ptáte…

Jak na to?

Za sebe osobně doporučuji si na to vzít nějakého průvodce. Může to být váš dobrý přítel, ale lepší je někdo, kdo se umí ptát, vnímat vás a vaše pocity a velmi dobře naslouchat. Takový člověk vám pak pomůže jít více do hloubky pomocí správných otázek a zároveň hraje velmi důležitou roli. Je to váš ochránce, on se nebojí vašeho strachu a tak vám pomůže vytvořit a udržet bezpečné prostředí, kde se i vy můžete bát o něco méně a jít více k jádru věci.
Takže, nenechte se zastrašit vlastními strachy a vnímejte je jako signál, který vám ukazuje směr vašeho dalšího růstu.
Přeji krásné dny beze strachů,
Pavla
P.S. Kdo z vás by potřeboval a hledá svého průvodce, můžete mrknout sem.
Komentáře